MTB batai rudeniui ir žiemai

0

Spalio pradžia. Rudeniškas, saulėtas vakaras, 10°C šilumos, nusimato poros valandų MTB treniruotė XC trasoje. Nieko nėra blogiau, nei perkaisti ir minti šlapiam, todėl pasirenkama apranga nėra labai šilta:

  • viršus: termo maikutė ilgomis rankovėmis, ant jos storesni dviratiniai marškinėliai trumpomis rankovėmis, apšilimui papildomai windstopper liemenė, trumpos pirštinės,
  • apačia: bėgimo timpos, ant jų dviratiniai šortai su petnešomis,
  • batai: vasariniai Mavic MTB, dvejos šiltesnės kojinės.

Po nepilnos valandos miške pajuntu pradedant šati kojas. Polar’as rodo tik 4°C šilumos, suku namų link, didinu pedalažą ir pradedu galvoti apie šiltesnius batus rudeniui, gal net žiemai. Kol grįžtu namo, kojos nušąla ir tenka šildytis. Vartant lietuviškas ir užsienietiškas elektronines parduotuves, skaitau pirkėjų atsiliepimus, apžvalgas. Tuo pat metu prisimenu dviratininką, kurio nepažįstu asmeniškai, bet seku jį Facebook’e, Endomondo programoje. Jis mina visais metų laikais, mina kiekvieną dieną į darbą, mina į žygius ir net žiemą nakvoja po atviru dangumi! Manau, šis žmogus tikrai bus išbandęs ir atrinkęs batus, kurie tinkami būtent mūsų rudens, žiemos, pavasario sąlygoms.

Šnekinu Paulių Bakutį iš Kauno ir prašau pasidalinti, kokius MTB batus rinkosi jis, į ką verta atkreipti dėmesį.

rudeniniai-mtb-bataiKažkam gali pasirodyti keista, bet batų važinėti dviračiu ištisus metus turiu daugiau nei vaikščiojimui ar kitai aktyviai veiklai.
Labai vertinu neperšlampamus batus, kurie itin pasitarnauja atėjus šlapiajam ir šaltajam metų sezonui. Vieni iš tokių yra Shimano MT60 bei Shimano MW81. Pirmieji yra turistinio tipo, pagal išvaizdą iš bėdos tinka net ir su kostiuminėmis kelnėmis apsiauti. Todėl dažnai naudoju susisiekimo tikslais. Šie batai nebijo gan padoraus lietaus, tačiau nėra apsaugoti aulai ir į batus gali pribėgti per viršų, šonus tik įvažiavus į pirmą didesnę balą. Batai man tinkami iki 0 laipsnių. Piktesniam lietui ir didesniam šalčiui dėviu MW81. Turi neopreninius aulus, patogų trijų lipdukų ir ketvirtą aulo užsegimą. Man buvo netikėta, kad šie batai – kaip naro kostiumas. Jei dėvimi su lietaus kelnėmis – net ir per baisiausią lietų savo nuostabai atvažiuoju sausomis kojomis. Važinėti šiais batais man pavyksta ne daugiau kaip iki 5 laipsnių šalčio, nes, deja, viduj esantis Gore-Tex audinys šildo silpnokai. MW81 versija turi vietas šipams įsukti. Nežinau, ar tai gera idėja, nes ties plokštele ir taip kaupiasi šaltis.
Kiek turėjau Shimano, visada imu +2 dydį ir iki šiol nenusivyliau, o kasdieninius nešioju EU45 dydžio. Kojines dėviu vienas, galbūt su keliais sluoksniais gerai parinktų kojinių ar net laikraščio įdeklu važinėti galima ir prie didesnių šalčių. Dar galima įkloti šiltesnį padą, kuris būtų su folija iš apačios ir atspindėtų šaltį nuo plokštelės. Jokiu būdu nerekomenduoju naudoti plastikinių maišelių.

zieminiai-mtb-bataiŽiemą nerekomenduoju medvilninių kojinių dėl prakaitavimo. Taip pat derėtų atkreipti dėmesį, kad Gore-Tex‘ą naudojantys gamintojai nerekomenduoja dėvėti vilnonių kojinių dėl jų plaukelių – šie užkemša Gore-Tex‘o mikroporas ir tuo būdu audinys batuose prasčiau kvėpuoja – tai reiškia yra didesnė tikimybė sušlapti. Investuoti į geras sportines kojines svarbu, antraip žiemą sušlapus kojoms jos nedžiūsta ir drėgmė lydi iki pat namų. Batuose taip pat galioja sluoksnių ir rūbų keitimo taisyklė. Rimtos kojinės išstumia prakaitą į kojų išorę – galima naudoti antrą sluoksnį prakaito sugėrimui. Ilgiems žieminiams važinėjimams vežuosi drabužių pasikeitimui – tame tarpe ir kojinių. Sušlapus kojines - jas keičiu. Jau tris sezonus naudoju Gaerne Polar MTB batus.
Su šiais batais netgi yra tekę įlūžti lede iki kelių. Kiek įmanoma išsausinus juos kojinių ir popieriaus pagalba bei įsigijus naujas kojines parduotuvėje komfortiškai parmyniau dar 50 km. Pirmais metais su jais buvo net per karšta, tačiau viduje esantis pūko sluoksnis nusidėvėjo. Esu su jais komfortiškai važiavęs net ir prie -25°C.

Sušalus rekomenduoju atlikti fizinius pratimus. Su žieminiais MTB batais galima kuo puikiausiai bėgioti šalia dviračio – garantuotas viso kūno sušilimas.

Šiuo metu svarstau galimybę pirkti išgirtuosius aerogelinius 45NRTH Wolvhammer batus, bet 300eur už batus atrodo kosminė suma. Sako, šie batai laiko iki -40°C.

Antbačių prasme esu skeptiškas, nes turėti antbačiai vieniems batams tiko, kitiems jau nebeužsisegdavo, greitai suplyšo. O kiek esu draugų antbačių matęs suplėšytų, jau nebesuskaičiuoju. Matau, kad tai labai laikinas sprendimas, MTB nepasiteisina, o plente turbūt gyventi galima – bet plentinių žieminių batų dabar taip pat jau yra pakankama įvairovė. Plente apskritai yra didesnis šalčio pojūtis dėl vėjo. Žiemą rekomenduoju dar atidžiau žiūrėti vėjo prognozes.

mtb-batai-shimano-mw81Batų yra populiariausiose internetinėse užsienio parduotuvėse bike-discount.de, chainreactioncycles.com, bike24. Rimtam šalčiui rekomenduoju Gaerne, Northwave bei 45NRTH produkciją.
Lietuvoje daugelis parduotuvių turi priėjimą prie Shimano Poland produkcijos, bet rekomenduoju prieš tai gerai pasimatuoti ir turėti omeny storas kojines tai darant. Parduotuvė, kurioje dirbu, yra pardavusi ne vieną porą MW81 batų – berods, visi klientai patenkinti ir taip, jie yra universaliausi, kiek aš žinau.

Nekantriai laukiu žiemos 🙂

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI