Ruduo su savo vėsiais orais užklupo netikėtai: lygiai rugsėjo pirmąją. Beje, ar atkreipėte dėmesį, kad pastarieji metų laikų sezonai tiksliai atitinka pirmąsias kalendorines dienas?! Klimato atšilimas.

Rudens bėgimo, jėgos treniruotėse lauke vis dar sportuoju vilkėdamas vasarinę aprangą, bet pastarieji vėsūs vakarai jau privertė išpakuoti sportinius rūbus rudens-žiemos sezonams.

Esu dviratininkas mėgėjas, aktyviai sportuoju keturis metus. Prieš metus nemokėdamas teisingai, taisyklingai bėgti, įveikdavau vos po tris - keturis kilometrus. Speciali jėgos ir ištvermės programa, o kartu ir didysis persilaužimas bėgime prasidėjo praeitų metų gruodžio mėnesį, tad jau žiemos sezonu tempai didėjo ir teko greituoju būdu išbandyti įvairias aprangas, bėgimo batelius ir išsirinkti kas geriausiai tinka, garina prakaitą, stabdo vėją.

Sportininkai profesionalai dažniausiai per daugelį metų jau atsirinkę, kas jiems tinka ir patinka, ir/arba dėvi komandines, rėmėjų aprangas, o čia išdėstysiu savo pastebėjimus kas gali tikti tokiems patiems naujokams, mėgėjams kaip ir aš.

Bėgimo striukė. Išbandžiau tris striukes, kol ketvirtoji jau atitiko poreikius ir užsakinėdamas žinojau, ką perku, ką gausiu ir kad tiks.

Balionkė
Balionkė

Pirmoji stirukėbalionkė - plona lengva iš poliesterio, skirta apsaugai nuo vėjo ir lietaus. Netiko ir nepatiko: užsitraukus užtrauktuką jausmas toks, kad medžiaga visiškai nekvėpuoja, viduje karštis, prakaitas ir nemalonus jausmas. Atsitraukus užtrauktuką - gauni šalčio bangą tiesiai į jau drėgną kūną; pirmosios mintys - perpūs ir tada ligos patalas. Buvau skaitęs apie garsių firmų balionkes, kad jų medžiagos specialios, kad geriau išstumia prakaitą, tad bus įdomu kada nors išbandyti. Bet kokiu atveju: rudenį per lietų bėgiojančių - vienetai, žiemą lietaus tikimybė nedidelė, tad balionkė kaip ir nereikalinga.

Audimo Softshell striukė
Audimo Softshell striukė

Antroji striukė: AUDIMO „Softshell“ (panaši stirukė čia), atspari vėjui, lietui, su pašiltinimu viduje, kapišonu, buvau pirkęs pasivažinėjimams dviračiu žiemą. Prieš bėgdamas galvojau kad bus universali, tinkama ir bėgimui, bet nieko panašaus: jos vidus kaip guminis, sugeria prakaitą, bet neišstumia jo į išorę taip, kaip kad norėtųsi ar reiktų. Gerai (bėgime - minusas) sulaiko šilumą, tad visas kūnas - perkaitęs, atsitraukti užtrauktuką vėl baisu, kad neperšalčiau. Be to, striukė plati, sunki, kapišonas kaip kuprinė. Aktyviam sportui netinkama ir dabar naudojama laisvalaikiu: ramiai einant, čiuožiant su pačiūžomis, prieš ar po varžybų rudenį, žiemą, pavasarį, minant dviratį prie -10°C.

UMBRO sportinė striukė
UMBRO sportinė striukė

Trečioji striukė: UMBRO sintetinė, plona, visa pilnai neperpučiama. Viduje papildomai įsiūtas tinkliukas nuteikė optimistiškai: va, ši jau bus tinkama, prakaitas turės pro kur išeiti. Pirmasis bėgimas miške prie nedidelės minusinės temperatūros ir jau po pusvalandžio pajutau, kad šalta: visa sintetinė dalis sutraukė prakaitą, sušlapo, neišgarino drėgmės, tad natūralu jog pradėjo traukti šaltį, o viršutinė dalis dar ir apšerkšnijo. Taip pat nepatiko, kad striukė pakankamai plati ir bėgant plevėsuoja į šonus. Supratau, kad bėgimo rūbai turėtų iš vis niekur nekliūti ir netrukdyti bėgimui. Išvada: tokia pilnai vėjui atspari striukė su savo kvėpavimo angomis ir tinkliuku labiau tinka apšilimui ar vilkėjimui po treniruotės bei varžybų. Žinoma, tiks ir kartą per mėnesį bėgančiam, pvz., tris kilometrus.

begimo striuke
Craft bėgimo striukė

Ketvirtoji striukė: apgalvojęs savo paskutiniuosius bėgimus, prieš perkant dar pasikonsultavęs su kolega, jau žinojau tiksliai, kokios striukės reikia, kokia bus tinkama. CRAFT - lengva, plona, priekyje papildoma apsauga nuo vėjo, labai maloni medžiaga viduje ir išorėje, kokybiškas pasiuvimas, pažastyse ir nugaros viršuje įsiūti tinkliukai, reguliuojamas plotis apačioje, taip pat priekyje, šonuose ir gale įsiūti atšvaitai. Striukė puikiai praleidžia prakaitą, ir dėka windstopper’io (medžiaga, apsauganti nuo vėjo, panašiai kaip balionkė) priekinėse kūno ir rankovių dalyse su ja sportuoju žiemą iki -10°C, bėgu sningant, siaučiant pūgai - bet kokiu oru. Šaltu ir vėsiu metu lauke labai svarbu sulaikyti priešpriešinį vėją (bėgant pavėjui vėjas taip nesijaučia, apsauga nereikalinga). Taip pat svarbu, kad šonai ir nugara nebūtų šlapi, todėl pakanka plonos, pralaidžios medžiagos, o priklausomai nuo lauko temperatūros reikia parinkti tinkamus apatinius marškinėlius: iki -7°C vilkiu kompresinę maikutę ilgomis rankovėmis, o prie žemesnės temperatūros - termo maikutę ilgomis rankovėmis (apie jas plačiau - kitoje mano apžvalgoje). Turima Craft striukė pakankamai ilga ir esant šaltam priešpriešiniam vėjui pasidžiaugiu, kad apsaugomas tarpukojis. Dar net patempiu žemyn, kad vėjas neperpūstų vyriškų reikalų. Stambesniems bėgikams tas ilgumas dar padeda paslėpti viršaus ir apačios viršsvorių apvalumus, bet pagal savo praktiką siūlyčiau į tai per daug nekreipti dėmesio ir kaip tik rinktis labiau aptemptus drabužius.

Striukės plonumas pradedančiam bėgioti gali sukelti įtarimų, todėl tikėtina, rinksis ir pirks pilnai atsparias vėjui striukes, kaip ir aš rašiau šio pasakojimo pradžioje. Prisimenu, kad pirmasis bėgimas su Craft minusinėje temperatūroje sukėlė lengvą šoką: pirmieji keli šimtai metrų - labai vėsūs, buvo net noras grįžti ir apsirengti šiltesnius drabužius, bet bėgantys jau buvo patarę, kad reikia pakentėti, o po to sušilus bus kaip tik. Mano apšilimas, pakentėjimas trunka apie 1,5 km. Nieko baisaus.

Rudenį, žiemą nėra nieko blogiau nei šlapias ar sukaitęs kūnas, todėl rekomenduoju iš karto rinktis tik garsių, žinomų firmų aprangas. Taip, jos brangesnės, bet galiausiai pirkti dvi ar tris striukes ir dar plius vieną „gerą“ yra brangiau, nei kad iš karto nusipirkti gerą daiktą, su kuriuo bėgsi ir nejausi, kad vilki.

Mano patirtis ir patarimai tinkami daugeliui pradedančių bėgti vyrų, bet ne visoms moterims; girdėjau, kad yra ‘šaltakraujų’, jos mažiau prakaituoja, joms visuomet šalta, tada, manau, tiktų pilnai neperpučiamos striukės, ar papildomi marškinėliai, džemperis po striuke.

Reziumuojant 

Dėka sudarytų kompleksinių sporto (bėgimo, dviračių, jėgos) programų nuo praeitos žiemos iki šio momento man tinkamos aprangos dydžiai pasikeitė iš XL (XXL) iki L ir jau tinkami kai kurie M, tad turima striukė per didelė, žiūrinėsiu mažesnę ir kriterijai bus sekantys:

  • tik žinoma firma: Craft, Asics, Salomon, Pearl Izumi, Gore ir pan. garantuos gerą medžiagos ir pasiuvimo kokybę, lengvumą, prakaito šalinimą;
  • windstopper’is: apsauga nuo vėjo priekinėje kūno ir rankovių dalyse;
  • dydis: tiksliai tinkamas, gal net vienu dydžiu mažesnis, kad gerai priglustų, nekliūtų bėgant, neplevėsuotų. Žinomi gamintojai paprastai e-parduotuvėse detaliai pateikia išmatavimus, tad belieka save išsimatuoti ir sulyginti skaičius;
  • ilgis: rašiau apie tai, kad gerai, kai dengia tarpukojį, o taip pat žiūrėsiu ir trumpesnę striukę, nes planuoju įsigyti bėgimo kelnes ar timpas su apsauga nuo vėjo priekinėje dalyje (apie kelnes - bus kita mano apžvalga);
  • ryški spalva: čia kaip taisyklė - kuo daugiau bėgioji, tuo ryškesnės (ir labiau aptemptos) aprangos bei batų norisi;
  • kišenė (-ės): raktams, pirštinėms ar kepurei;
  • be kapišono: nereikalingas, tik papildomas svoris;
  • atšvaitai: svarbu tamsiuoju paros metu, nes tenka kirsti sankryžas, kelius,
  • kaina: EUR 50~100.

Sekite mus, netrukus bus ir kiti straipsniai, apžvalgos apie tai, kaip šaltu sezonu rinkomės ir bandėme bėgimo batelius, liemenes, kelnes, marškinėlius, apatinius ir kt.

2 KOMENTARAI

KOMENTUOTI